Zavolajte nám +420 383 800 155    po - pia 7:30 - 16:00 hod.


DODATOČNÁ ZĽAVA 15 %
na kategórii akcie tohto týždňa kód: ZLAVA15Bambus - to pravé pre vaše uteráky

Bambusové uteráky sú nielen úžasne hebké a príjemné na dotyk, ale vynikajú aj ďalšími unikátnymi vlastnosťami.

V dnešnom príspevku vám prinesieme základné informácie o bambusových textíliách a ich výhodách.

Bambus - jednička na trhu

Bambusová viskóza predstavuje pomenovanie pre vlákno, z ktorého sa tkajú textílie. Za všetkým stojí samotná rastlina druhu Bambusa, teda bambus, ktorý je hlavnou a základnou surovinou.

Bambus zaraďujeme medzi burinné rastliny, nevyžaduje hnojenie, pri jeho pestovaní nie je potrebné používať pesticídy a navyše má bambus schopnosť sám sa obnovovať. Vlastnosti bambusu pre využitie v textilnej výrobe sú tiež vynikajúce.

Bambusové vlákna a textílie

Ako sa vlastne z bambusu vytvoria vlákna, ktoré sa následne spracúvajú na látku? Poďme si tento proces priblížiť. Existujú dva spôsoby, pri oboch je potrebné bambus najprv rozpustiť:

 Moderné spracovanie - bambusová viskóza

Tento postup spracovania modernej bambusovej viskózy bol vyvinutý približne v 80. rokoch 20. storočia. Bambusová viskóza odvtedy zaznamenala obrovský boom a stala sa veľmi využívanou tkaninou v modernom textilnom priemysle.

Výroba bambusovej viskózy

Bambus sa naloží do alkalického roztoku, ktorý ho rozloží na celulózu. Tento roztok pod tlakom prejde tryskou a vďaka tomu vznikne samotné mäkké vlákno. Zvyšok alkalického roztoku sa odstráni. Výsledným produktom je vlastne stále bambus, došlo len k zmene jeho molekulárnej štruktúry.

② Starší spôsob spracovania

Jedná sa o mechanické spracovanie, pri ktorom sa bambus rozpustí v prírodných enzýmoch. Tieto textílie sú však pomerne tvrdé a štruktúrou a na dotyk podobné ľanovému plátnu. Tieto vlákna sa v textilnom priemysle netešia takej obľube a deťom a citlivým osobám by mohli byť na tele veľmi nepríjemné.

Mäkkučký bambusový uterák prvotriednej kvality 

Bambus a ekológia

Vedeli ste, že bambus patrí medzi najrýchlejšie rastúce rastliny na planéte? Vo vhodných podmienkach je bambus schopný narásť o niekoľko desiatok centimetrov za jediný deň. Zároveň po jeho zbere nie je potrebné bambus znovu vysádzať. Nová rastlina totiž vyrastie z rozvinutého koreňového systému - preto je bambus jedničkou v trvalo udržateľnom rozvoji. Zaujímavosťou je, že bambus dosahuje výšku aj hrúbku stromov, z botanického hľadiska sa však nejedná o drevinu ale o travinu. Jeho príbuznymi sú napríklad kukurica alebo pšenica.

Už žiadne pesticídy!

Pri pestovaní konvenčnej bavlny je potrebné použiť pesticídy, aby celá úroda prežila. Pestovanie bambusu si to nevyžaduje. Je totiž prirodzene antibakteriálny a zriedka napádaný škodcami. Bambus potrebuje pre svoj rast minimum vody, ale prežije aj záplavy.

Výhody bambusových uterákov

Výhody našich bambusových uterákov hovoria sami za seba. Veríme a dúfame, že sme vás presvedčili a že sa už len ťažko budete vracať ku klasickým bavlneným uterákom a osuškám.

  • Vyznačujú sa vysokou savosťou - štvornásobne vyššia ako u klasickej bavlny.
  • Rýchlo schnú.
  • Majú antibakteriálne a antiplesňové schopnosti.
  • Sú 100 % hypoalergénne - veľmi vhodné pre jemnú a citlivú pokožku.
  • Neobsahujú škodlivé látky.
  • Zachovávajú si svoju stálofarebnosť a svoj pôvodný tvar.
  • Certifikát nezávadnosti Öko-Tex Standard.

 


Dátum zverejnenia: 12.01.2018