Plachta pre každú posteľ

Plachta pre každú posteľ

Kvalitný spánok je pre naše telo dôležitý. Bez neho by sme asi ani nefungovali. Kolotoč starostí všedného dňa v kombinácii s nedostatkom spánku by nás zomlel ako mlynský kameň. Nezáleží ale len na posteli ako také, ale aj na plachte. Práve jeho výber je často odsúvaný až na posledné miesto.
Posteľ netvorí len rám a matrace, ale aj obliečky a plachta. Už dávno nemusíme líhať len na studené plátno, ktoré sme každé ráno museli rovnať a zakladať pod matrac ako naše prababičky. Ponuka prestieradiel je dnes široká čo do materiálu, tak aj do prevedení.
Z akých materiálov sa prestieradlá vyrába?
Plachta prichádza do styku s pokožkou rovnako ako napríklad obliečky. Preto je treba voľbu materiálu nepodceňovať. Kto by sa chcel počas spánku kúpať vo vlastnom pote, klopať sa zimou, alebo spať len na matrac?
Bavlnené plátno je stále in
Naše praprababičky ho milovali a nedali na neho dopustiť. Ani dnes by asi nespali na inom plachte. Možno by len klasickú bielu farbu vymenili za nejakú veselšie.
Prestieradlo zo 100% bavlny je priedušné, savé, vhodné aj pre alergikov. Hodí sa na lôžko najmä v letných mesiacoch. Novinkou je nielen plachtové prevedenie, ale aj prestieradlo s gumou po celom obvode.
Froté a miroflanel zahrejú
Hľadáte prestieradlo, ktoré zahreje aj počas chladných večerov? Siahnite po plachte z froté alebo mikroflanel.
Froté prestieradlá patria medzi tie najobľúbenejšie. Sú zo 100% bavlny, poteší vás svojou pružnosťou a mäkkosťou. Vďaka gume všité po celom obvode skvele padnú na matrac a nebudú sa sumarizovať. Praktické gazdinky ocenia, že praním nestráca svoju mäkkosť, a navyše sa nemusia žehliť.
Na posteľ oblečenú do mikroflanel je nielen radosť pozerať, ale aj do nej ľahnúť. Privíta vás jemná náruč hrejivých chĺpkov. Plachta dobre odvádza pot, je príjemné na dotyk, dobre sa udržiava a nemusíte sa báť, že by púšťalo chlpy. Spánok v mikroflanel si môžu dopriať aj alergici a astmatici.
Jersey je v móde
Len sa priznajte, kto z vás ho má doma? Iste je vás veľa. Jersey prestieradlá sa vyrába zo 100% bavlny, nie je tak hrejivé ako froté, preto si ho obľúbila hlavne ľudia, ktorí sa na froté potí. Nemusí sa žehliť, na údržbu nie je nijako náročné a chváli sa dlhou životnosťou.
Náš tip na záver: Nezáleží len na materiálu, ale aj na rozmeroch prestieradlá
Keď kúpite príliš malé, na matraci ho neoblečiete. Príliš veľké prestieradlo zase nebude na posteli držať, bude sa sumarizovať. Preto si pred nákupom nového prestieradlá dobre zmerajte rozmery matraca.
Kto spí na dvojlôžku s oddelenými matracmi, ten má ešte na výber medzi dvoma samostatnými plachtami, alebo jedným spoločným.
Plachta je neoddeliteľnou súčasťou postele. Aj na jeho výbere záleží, či sa ráno prebudíte plní nových síl a s elánom, alebo či budete po celý deň chodiť ako telo bez duše a snívať o mäkké náruči postele.